Znáte to staré přísloví, které říká, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař? Vzhledem k tenčící se ozonové vrstvě bychom to však aktualizovali: Pokud chodíte na slunce, choďte i k dermatologovi.
Múzy, v nejnovějším blogu se dozvíte, jaký vliv má spálení na naši pokožku. Během těchto horkých letních dnů si na to vzpomeňte pokaždé, když plánujete odejít z domu bez pořádné vrstvy opalovacího krému.
Typy záření – UVA, UVB a UVC
Ultrafialové sluneční záření se dělí na tři typy – UVA, UVB a UVC. UVC je z velké části absorbováno zemskou atmosférou, ale záření typu UVA a UVB jsou ta, která nám způsobují vrásky na čele (a to doslova).
- UVA proniká hluboko do kůže, kde urychluje tvorbu vrásek a způsobuje předčasné stárnutí (fotoaging).
- UVB záření proniká pouze do povrchové vrstvy pokožky (epidermis), kde stimuluje tvorbu vitamínu D a podporuje tvorbu hnědého pigmentu (melaninu), čímž vzniká opálení. Pigment melanin má za úkol chránit buňky před poškozením.
Spálení
Pokud jsme však vystaveni záření příliš intenzivně, pigmentové buňky (melanocyty) nestíhají distribuovat melanin, a tak nedokážou poskytnout ostatním buňkám dostatečnou ochranu. Ty se následně poškodí a dochází ke spálení.
Produkce pigmentu melaninu je snaha pokožky chránit se před UV zářením. To, co vnímáme jako krásnou karamelovou pokožku, je ve skutečnosti zánětlivá reakce na poškození pigmentových buněk UV zářením. Čím více pigmentu pokožka produkuje, tím více se snaží před UV zářením chránit.
Projevy spálení:
Olupování
Zarudnutí
Puchýře
Pokud je poškozeno příliš mnoho buněk, mohou se tvořit puchýře – ty vznikají, když se větší množství krevní plazmy nahromadí kolem poškozené tkáně, aby pomohlo při hojení.
Velmi zjednodušeně řečeno, krevní plazma je krev bez červených krvinek a vypadá jako nažloutlá tekutina, což způsobuje, že puchýře vypadají „naplněné“ vodou.
Celý bolestivý proces je pouze snahou těla o regeneraci kožní tkáně. Čím častěji ke spálení dochází, tím více se zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže. Proto buďte opatrné!